Ogłoszenia parafialneOGŁOSZENIA 03.12.2023

• Dziś rozpoczynamy Adwent - okres pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana.

• I Niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości.

• Kolekta dzisiejszej niedzieli jest kolektą specjalną przeznaczoną na zapłatę faktury za węgiel do Kościoła.

• W piątek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Msze św. w tym dniu o godz.8.00 i 17.00. W tym dniu nie obowiązuje post piątkowy.

• W przyszłą niedzielę przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

• W przyszłą Niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 poświęcimy medaliki dzieciom przygotowującym się do I Komuni Św.

• W Adwencie msze św. popołudniowe odprawiane będą o godz. 17.00.

• Zapraszamy dzieci i dorosłych na Msze św. Roratnie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00.

• W poniedziałek o godz. 11.00 Msza św. z udziałem orkiestry - „BARBÓRKA” w intencji górników, emerytów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

• W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca.

• W dzisiejszą niedzielę po każdej Mszy św. dzieci z kółka misyjnego MSP 14 rozprowadzać będą własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na rzecz dzieci z Kamerunu.

• Rozpoczęliśmy nasze odwiedziny duszpasterskie – kolędę. W tygodniu kolęda rozpoczyna się od godz. 16.00 natomiast w sobotę i niedzielę od 14.00.

• Okazja do sakramentu pokuty codziennie 30 minut przed każdą Mszą św.

• Na stoliku z prasą katolicką do nabycia „Gość Niedzielny” w cenie 10 zł, „Mały Gość” w cenie 7 zł oraz Gość „Historia Kościoła„ w cenie 12 zł.

• W zakrystii oraz w kancelarii do nabycia kalendarze na rok 2024 w cenie 10 zł i 15 zł.

• W zakrystii i kancelarii parafialnej można nabyć opłatki w cenie 5 zł i 6 zł oraz świece „Wigilijne Dzieło Pomocy” - małe w cenie 11 zł i duże 17 zł.

• Osoby, które pragną ofiarować choinki do kościoła na Święta Bożego Narodzenia proszone są o zgłoszenie tego w zakrystii i zorientowanie się jakie przepisy obowiązuję obecnie co do wycinki drzewa.

• Dziękujemy za złożone ofiary na sprzątanie naszego kościoła, W następnym tygodniu prosimy o to mieszkańców ulic Trautmana, Kołłataja i Kukuczki.

• Wszystkim życzymy błogosławionego dnia i dobrego przeżycia całego tygodnia.IFORMACJA RADNEGO PANA TADEUSZA WIECZORKA

Radny Miasta Tadeusz Wieczorek informuje o organizacji XIII wigilii charytatywnej dla „ Samotnych i ubogich mieszkańców Brzezin Śląskich”, która odbędzie się w dniu 22 grudnia 2023 r. (piątek) o godz. 13.00 w budynku Centrum Usług Społecznych przy ulicy Kusocińskiego 4.
Zapisy i wydawanie zaproszeń odbywać się będą od 1- 14 grudnia w biurze Radnego Tadeusza Wieczorka.
Centrum Usług Społecznych ul. Kusocińskiego 4 pokój 102 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00- 11.00
Honorowy patronat Prezydent Miasta Piekary Śląskie- Sława Umińska-Kajdan.

Organizatorzy:
Radny Miasta – Tadeusz Wieczorek
Ks. Proboszcz Parafii NSPJ – Leon Kraiński
Restauracja „ Orzeł” – Klaudiusz Danecki.


Pielgrzymka do Gruzji do początków chrześcijaństwa
18 - 27.06.2024

Stając po raz pierwszy na ziemi gruzińskiej, odczuwam podziw dla długiej i chwalebnej historii chrześcijaństwa w tym kraju, które sięga początków IV w., gdy głosiła je tu św. Ninona, oraz okresu panowania króla Wachtanga Gorgasala u schyłku V stulecia. Od tamtych czasów na glebie chrześcijaństwa kwitła tu w kolejnych stuleciach gruzińska kultura, zwłaszcza w klasztorach; Kościół zaś stał się strażnikiem tożsamości narodowej, tak często zagrożonej”. Pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Gruzji 05-09.11.1999

Gruzja_1

• Dzień 1/ Kutaisi - Mtskheta – Tbilisi
• Dzień 2/Tbilisi – katolickie kościoły oraz miejsce pochówku Św. Nino chrzcicielki Gruzji
• Dzień 3/Tbilisi – Sighnaghi zwana gruzińską Toskanią
• Dzień 4/Tbilisi- Ananuri- -Stepantmisda-Gudauri
• Dzień 5/Gudauri – słynna gruzińska droga wojenna, przejazd przez przełęcz w głównym grzbiecie Kaukazu do kościółka Św. Trójcy, Gori – Upliscyche – Tskaltubo
• Dzień 6/Tskaltubo – Kutaisi - Gelati – Motsameta - Tskaltubo
• Dzień 7/Tskaltubo – Jaskinia Prometeusza – Batumi
• Dzień 8 – 10/Batumi – stolica Adżarii, zwiedzanie oraz relaks i kąpiele w Morzu Czarnym
• Dzień 10/Batumi – Kutaisi lotnisko

Gruzja_2

Cena: 2.600,00 PLN plus 850 EUR (dopłata do pokoju jednoosobowego 220 EUR) - kalkulacja dla grupy min. 40 osób płacących

Cena zawiera:
- Opieka duchowa księdza
- codzienna eucharystia
- opieka polskojęzycznego przewodnika na całej trasie
- zakwaterowanie w hotelu 3*/4*
- wieczór gruziński
- degustacja i 4 kolacje w regionalnych restauracjach z winem
- bilety wstępu podczas realizacji programu oraz przejazd samochodami terenowymi 4x4
- 3 obiadokolacje w hotelu
- śniadania zgodnie z programem
- ubezpieczenie – KL, NNW, bagaż
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- Turystyczny Fundusz Pomocowy
- System Tour Guide z słuchawkami
- przelot samolotem


Gruzja_3

Dziękuję Bogu wszechmogącemu, że dał mi możliwość odwiedzenia tej błogosławionej ziemi będącej miejscem spotkań i życiodajnej wymiany między kulturami i cywilizacjami (…..).Pielgrzymka papieża Franciszka do Gruzji 30.09 – 02.10.2016


Uwaga:

• Przy zapisie na pielgrzymkę pobierana jest zaliczka w kwocie 500 zł
• Zapisy do 10 grudnia 2023

Więcej informacji na temat pielgrzymki do Gruzji w dokumencie Pielgrzymka do Gruzji program opisowy.KOLĘDA 2023

Sobota 2.12. godz. 14.00

I - Kotuchy 26, 28
II - Kotuchy 36, 24

Niedziela 3.12. godz. 14.00

I - Kotuchy 38
II - Kotuchy 34

Piątek 8.12 godz. 16.00

I - Kosynierów 6
II - Kosynierów 4

Sobota 9.12 godz. 14.00

I - Kotuchy 23, Kosynierów 10
II - Kotuchy 27, Kosynierów 8

Niedziela 10.12 godz. 14.00

I - Kotuchy 25, Kosynierów 12
II - Harcerska 2, Kotuchy 30

Piątek 15.12 godz. 16.00

I - Harcerska 22
II - Harcerska 6, 8

Sobota 16.12 godz. 14.00

I - Harcerska 27, 20, 18
II - Harcerska 10, 12, 14

Niedziela 17.12 godz. 14.00

I - Kotuchy 32
II - Roździeńskiego 1, 3

Pełny plan kolędy znajduje się w dziale Aktualności


MODLITWY W RÓŻNYCH INTENCJACHModlitwa przebaczenia


Ojcze, wiem, że nie byłem posłuszny Twemu prawu i że mój grzech oddziela mnie od Ciebie. Pragnę odwrócić się od mojej grzesznej przeszłości i zwrócić się ku Tobie. Proszę o przebaczenie moich grzechów i pomoc w prowadzeniu życia podobającego się Tobie.
Wierzę, że Jezus Chrystus umarł za moje grzechy, że powstał z martwych, że żyje i słyszy moja modlitwę. Otwieram ci drzwi mojego serca i zapraszam Jezusa aby stal się Panem mojego życia, aby panował w moim sercu od teraz na zawsze.
Proszę ześlij swojego Ducha Świętego aby pomagał mi być posłusznym Tobie i pełnić Twoja wolę do końca mojego życia. Modlę się w imieniu Jezusa.
Amen


Modlitwa o pomnożenie wiary


Jezu Chryste, Boski dawco wiary. Dziękuję Ci za dar głębokiego przekonania o prawdach Twojej Boskiej nauki. Dzięki Twej łasce wiem, że tajemnice wiary są rękojmią niepojętej wielkości, mądrości Boga i Jego miłości do ludzi. Wiem i to, że w zmiennej doli i niedoli doczesnego życia są one nieomylną zapowiedzią wieczystej rzeczywistości, do której powołałeś każdego człowieka.
Panie, wierzę, a mimo to przeżywam niepokoje, chociaż ich nie spostrzega nikt z mojego otoczenia. Niepokoi mnie najbardziej moja chwiejność na widok buntu i niewiary wielu chrześcijan. Niepokoją mnie nieuczciwi ludzie, których pewność siebie i głośna zdobywczość w złem usiłują przekreślić Twoje święte prawa.
Odbierają mi odwagę niezrozumiałe wydarzenia, niezgodne - jak mi się zdaje - z Opatrznością Bożą.
W chwilach takich rozterek wewnętrznych przyjdź mi z pomocą, dobry Pasterzu dusz. Wraz z apostołami wołam do Ciebie: Przymnóż mi wiary. Spraw w swej łaskawości, abym we wszystkich przejawach codziennego życia mógł dostrzec choćby małą cząstkę cichego działania Twojej tajemniczej ręki. O to Cię prosi z pokorą i wdzięcznością syn Twojej łaski.
Amen.


Modlitwa za ubogich


Panie, spraw, aby bolało nas cierpienie innych i ulituj się nad ubogimi tego świata.
Panie, naucz nas nie kochać już jedynie samych siebie i nie zadowalać się tylko tym, że kochamy naszych bliskich. Panie, naucz nas myśleć wyłącznie o bliźnich i kochać przede wszystkim tych, którzy nie są kochani.
Panie, spraw, aby bolało nas cierpienie innych. Daj nam łaskę zrozumienia, że w każdej minucie naszego życia, naszego szczęśliwego życia, nad którym Ty sam czuwasz, tysiące istot ludzkich, Twoich dzieci, umiera z głodu i zimna, chociaż na to nie zasłużyły.
Panie, ulituj się nad wszystkimi ubogimi świata. Ulituj się nad trędowatymi, do których tak często uśmiechałeś się, gdy chodziłeś po ziemi, nad milionami trędowatych, którzy wyciągają ku Twojemu Miłosierdziu dłonie bez palców, ręce bez dłoni. I wybacz nam, że na zbyt długi czas zostawiliśmy ich samym sobie, powodowani haniebnym strachem.
Panie, nie pozwól, abyśmy potrafili być szczęśliwi sami. Spraw, aby dotykała nas nędza panująca na świecie i uwolnij nas od nas samych, jeśli taka jest Twoja wola.


Modlitwa o łaskę zdrowia


Boże, Ojcze nasz, niech Twa Opatrzność czuwa nad chorymi i cierpiącymi, aby nie marnowali cierpienia, lecz umieli je wprzęgać w Twą służbę i włączali je w ofiarę Chrystusa. Daj Ojcze najlepszy, wszystkim cierpiącym łaskę dobrego, owocnego przeżywania cierpienia, dodawaj sił i otuchy, pocieszaj, oszczędzaj ich ile można, pozwól nieść im ulgę. Karm ich, Ojcze, Ciałem Twego Boskiego Syna. Żyj w nich i buduj Swoje Królestwo. Pozwól się realizować powołaniom chorych, błogosław wspólnotom chorych. Pozwól cierpiącym, aby byli pożyteczni dla bliźnich i kościoła. Niech Duch Święty prowadzi ich do świętości i szczęścia wiecznego. Amen.


Modlitwa o łaskę zdrowia


Duchu Święty, Duchu Boży, stworzycielu i odnowicielu wszystkiego, życie mojego życia, z Matką Najświętszą uwielbiam Cię, dziękuję Ci, kocham Cię. Ty, który dajesz życie i ożywiasz cały wszechświat, zachowaj mnie w dobrym zdrowiu, wybaw mnie od grożących mi chorób i od wszelkiego zła, jakie czyha na me życie. Wsparty Twą łaską, przyrzekam zawsze używać mych sił na chwałę Bożą, dla dobra mej duszy i z pobudek miłości bliźniego. Proszę Cię także, oświeć Twymi darami wiedzę i umysły wszystkich lekarzy i pracujących w służbie zdrowia, aby mogli rozpoznać prawdziwe przyczyny zła, które zagraża życiu, wynaleźć i zastosować wszystkie środki dla jego obrony i leczenia chorób.
Dziewico Najświętsza, Matko życia i uzdrowienie chorych, Tobie powierzam tę moją pokorną prośbę. Ty zaś, Matko Boga i nasza Matko, zechciej poprzeć ją Swoim potężnym wstawiennictwem. Amen.


Modlitwa za kapłanów w parafii


Panie, Jezu Chryste, Najwyższy i Jedyny Kapłanie, Ty dajesz swojemu Kościołowi pasterzy według Twojego Serca. Dziękujemy Ci za kapłanów posługujących w naszej parafii obecnie, a także za tych, którzy posługiwali w niej w przeszłości jak również za tych, których do nas poślesz w przyszłości. Udziel im swojego Ducha, aby byli niezmordowanymi sługami i głosicielami Ewangelii, szafarzami sakramentów i w duchu miłości służyli powierzonym im wiernym. Niech będą pasterzami zapatrzonymi w Ciebie, który jesteś Dobrym Pasterzem i w Tobie niech będą rozmiłowani.
Nam zaś daj łaskę wspomagania ich w posługiwaniu i życiu przez modlitwę i angażowanie się w życie parafii. Daj nam także poczucie odpowiedzialności za kapłanów w życzliwie wypowiadanych słowach, opiniach, w modlitwie i trosce o ich owocne posługiwanie pośród nas. Zmarłym daj niebo. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


Modlitwa za chorych


Odmówić trzy razy Chwała Ojcu...

O mój Boże, oto przed Tobą ten chory. Przyszedł Cię prosić o to, czego pragnie i o to, co uważa za najważniejsze dla siebie.
Ty, o mój Boże, wprowadź w jego serce te słowa: "Najważniejsze jest zdrowie duszy!".
Panie, niech się w nim wypełni cała Twoja wola: jeśli chcesz, by wyzdrowiał, by zostało mu dane zdrowie. Jeśli jednak inna jest Twoja wola, niech dalej niesie swój krzyż.
Proszę Cię także za nas, którzy się za nim wstawiamy: oczyść nasze serca, abyśmy byli godni przekazać Twoje święte miłosierdzie. Strzeż go i ulżyj mu w cierpieniu, niech się w nim wypełni Twoja święta wola, niech przez niego zostanie objawione Twoje święte imię. Pomóż mu odważnie dźwigać krzyż. Amen.


Modlitwa o pokój na świecie


Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi (Mt 5, 9) Wszechmogący Boże, przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej, przepełnieni ufnością w Twoje nieskończone Miłosierdzie, zwracamy się do Ciebie o pokój na świecie.
Dziś, kiedy oczy całego świata zwrócone są na ten kraj, wierzymy, że jako nasz Ojciec i Opiekun nie dopuścisz do tragedii. Błagamy Cię, Panie, wejrzyj na przywódców narodów, aby zrozumieli wagę zagrożeń, jakie mogą przynieść ze sobą złe decyzje. Udziel im łaski mądrości, spokoju i unikania grzechu. Przemień serca rządzących i daj im łaskę posłuszeństwa Duchowi Świętemu. Napełnij ich pragnieniem pokoju i poszanowaniem dla Dekalogu oraz ludzkiego życia. Panie, miej w opiece tych wszystkich, którzy boleśnie odczuli konsekwencje działań na Ukrainie. Wesprzyj rodziny poległych, wlej pocieszenie w serca wdów i sierot, a zmarłych racz przyjąć do Twojego Królestwa. Okaż swą miłość najbardziej bezbronnym, którzy cierpią strach i prześladowanie. Racz wysłuchać, Panie, swoich wiernych i zachowaj nas od tragedii wojny. Z całego serca polecamy się Twojej opiece.
Boże Ojcze, prosimy o łaskę zrozumienia Twojej Woli, a także gotowość do pracy i ofiary na rzecz pokoju na świecie. Sto lat temu wybuchła I wojna światowa, wraz z kolejną wojną i zbrodniami komunistycznymi zginęły miliony niewinnych istnień. Prosimy Cię, aby przywódcy świata wyciągnęli właściwe wnioski z historii i nie dopuścili do powtórzenia tragedii, w której najbardziej cierpią niewinni.
Najlitościwszy Ojcze, przez wzgląd na Twoje nieskończone Miłosierdzie racz wysłuchać naszych modlitw i obdarzyć świat pokojem. Nie dopuść, Panie, do wybuchu wojny i rozlewu krwi. Oddajemy się Tobie w opiekę z całą ufnością, ofiarowując w intencji pokoju Koronkę do Bożego Miłosierdzia:

Koronka do Bożego Miłosierdzia...
Pod Twoją obronę...


Modlitwa za kapłanów


O Jezu, Odwieczny Arcykapłanie, Boski Ofiarniku, który w niezrównanym porywie miłości dla ludzi, Twych braci, sprawiłeś, że chrześcijańskie kapłaństwo wytrysnęło z Boskiego Serca Twego, nie przestawaj wlewać w Twych kapłanów ożywczych strumieni Twej nieskończonej miłości.
Żyj w nich, o Panie, przeistaczaj ich w siebie, uczyń ich mocą łaski swojej narzędziami swego miłosierdzia. Działaj w nich i przez nich i spraw, by przyoblekłszy się zupełnie w Ciebie przez wierne naśladowanie Twych godnych uwielbienia cnót, wykonywali mocą Twego imienia i Twego ducha uczynki, któreś sam zdziałał dla zbawienia świata.
Boski Odkupicielu dusz, spojrzyj, jak wielu jest jeszcze pogrążonych w ciemnościach błędu. Policz owieczki zbłąkane, krążące nad przepaścią, wejrzyj na tłumy ubogich, głodnych, nieświadomych i słabych, jęczących w opuszczeniu.
Wracaj do nas, o Jezu, przez Twych kapłanów. Ożyj w nich rzeczywiście, działaj przez nich i przejdź znowu przez świat ucząc, przebaczając, pocieszając, poświęcając się i nawiązując na nowo święte więzy miłości łączące Serce Boże z sercem człowieczym. Amen.


Modlitwa za Ojca ŚwiętegoWszechmogący, wieczny Boże, zmiłuj się nad sługą Swoim, najwyższym Pasterzem naszym... i prowadź go w Swej łaskawości po drodze zbawienia wiecznego, aby z łaską Twoją pragnął tego, co się Tobie podoba, i z całą mocą wypełniał.


Módlmy się również za naszego Ojca Świętego N., niech Bóg i Pan nasz, który go wybrał do sprawowania władzy biskupiej, zachowa go W zdrowiu i bezpieczeństwie dla swego Kościoła świętego, aby rządził świętym ludem Bożym.


Modlitwa w milczeniu.Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera; wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować wybranego dla nas Papieża, aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego Pasterza wzrastał w zasługach swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Boże Wszechmogący, który ustanowiłeś N.N. widzialną głową Kościoła świętego, otaczaj zawsze następcę św. Piotra swoją łaską i błogosławieństwem. Udziel mu długiego życia, dobrego zdrowia, pociechy w cierpieniach i spraw, aby apostolska jego praca przyniosła jak największy pożytek całemu chrześcijaństwu. Zmiłuj się, Boże, nad nim za przyczyną Najświętszej Maryi Panny i wszystkich Świętych oraz dozwól, aby nas wszystkich zaprowadził z sobą do życia wiecznego. Amen.


MODLITWA DO MB PIEKARSKIEJ – LEKARKI CHORYCHO Maryjo, Matko Przedziwna, czczona w Piekarach jako Lekarka Chorych. Ty rozumiesz nasze potrzeby i pochylasz się nad każdym ludzkim bólem. Również w piekarskim sanktuarium wypraszasz u Syna liczne uzdrowienia.
Polecamy Ci wszystkich, którzy cierpią i błagamy o zatrzymanie panującej epidemii. Weź w opiekę nasze rodziny, parafie, ojczyznę i świat.
Wyjednaj łaskę przemiany zatwardziałych serc i doprowadź je do szczerej pokuty i nawrócenia. Głęboko wierzymy, że twój Syn wciąż uzdrawia, tak jak kiedyś w czasie swej wędrówki przez Palestynę, gdy przynoszono do Niego wielu chorych, ślepych, głuchych, kalekich i trędowatych.
Dzięki Twemu wstawiennictwu już przed wiekami zachowane od zarazy zostały rzesze wiernych. Polecając się Twej przemożnej opiece proszę Cię, Maryjo, wyproś zdrowie również dla mnie.
Wiesz, jak bardzo pragnę tej łaski. Wierzę, że Twój Syn może mnie uzdrowić. Powierzam się Jemu przez Twoje macierzyńskie Serce i proszę o uleczenie mojej duszy i ciała. Bądź uwielbiony, Panie Jezu, w swej mocy i miłosierdziu.
Bądź wysławiona, Matko Boża – Lekarko Chorych z Piekar. Amen.


Materialne wsparcie parafii


Ofiary wiernych są jednym z podstawowych źródeł utrzymania.

Jeżeli ktoś ma możliwość i los parafii nie jest mu obojętny to może przekazać ofiarę przelewem na konto parafii:
Rzymskokatolicka Parafia NSPJ w Brzezinach Śląskich

Nr konta parafii: 47 1160 2202 0000 0000 2631 4021

Bardzo dziękujemy za zrozumienie i za Państwa ofiarność


Pierwsze soboty miesiąca


• W naszej parafii odbywają się nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca do Niepokalanego Serca Maryi.
Nabożeństwo rozpoczyna się przed mszą świętą poranną - początek o 7.45

Warunki nabożeństwa wynagradzającego:

»  Spowiedź św. / może być odprawiona wcześniej /

»  Jedna część różańca świętego

»  15 minutowa medytacja

»  Komunia Św.

»  Intencja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi


Klauzula informacyjna dot. danych osobowychInformujemy, że dane osobowe Parafian przetwarzane są dla potrzeb realizacji celów Kościoła, na podstawie prawa kanonicznego przez administratora danych osobowych, którym jest Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich – Brzezinach z siedzibą przy ul. Górniczej 30, reprezentowana przez ks. Henryka Foika.

Inspektorem Ochrony Danych w Parafii jest:

»  ks. Adam Sekściński, e-mail: iod@archidiecezjakatowicka.pl

Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, prawa ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia (z ograniczeniem w zakresie danych dotyczących udzielonych sakramentów bądź w inny sposób odnoszących się do kanonicznego statusu osoby).

Szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych, podstawy ich przetwarzania, ewentualnego odbiorcy (krajowego lub zagranicznego), dokładnego okresu przechowywania danych i innych udziela administrator.

Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01–015 Warszawa, kiod@episkopat.pl.